Duży Konkurs *Vlog u Kur* ☆2 silki noszą☆
Duży Konkurs *Vlog u Kur* ☆2 silki noszą☆
Odsłon: 2581 | Ocena: 233 | Czas: m s |


Szukaj
Dyskusja:


Duży Konkurs *Vlog u Kur* ☆2 silki noszą☆ 8:28 XD
Co się stało z resztą kurcząt?
Za dużo mówisz- tak że ,a tak że to spoko fajne filmiki
przedk kluciem nic . w trakcie klucia zabieraj kurczaki w ciepłe miejsce . w odchowalniku najlepiej by było bardzo ciepło . karm dkm1 do 1,5 miesiąca . potem zacznij zmieniać na dkm2 i ładnie się odchowują . a i ja nie zostawiam z kwoką . a i nie dawaj odrazu pod lampe bo się przegrzeją . lampa kwoka 100wat .
Może lepiej żeby kwoka je wychowała niż pod sztuczna kwoką ale decyzja należy do ciebie i to że pierwszy leg naturalny nie poszedł to nie znaczy że ten też nie pójdzie
Aktualnie jestem po odchowie 50 kurczaków i żaden mi nie odpadł.
Kurczaczki to jak malutkie dzieci. Muszą mieć sucho i ciepło. Lampa grzewcza specjalnie do tego przeznaczona ogrzewa je przez okres 8 tygodni. Na pierwsze dni paszę dla nich specjalnie kupioną wykładam na starą blachę do pieczenia. Po tych kilku dniach wymieniam na karmidło. Nie sypię dużo, aby nie było tam odchodów. Woda przez pierwszy tydzień nie może być prosto z kranu. Ważne jest aby miała temperaturę pokojową. Dbam o nie jak o własne dzieci. Dużo obserwuję. Bardzo ważna jest cyrkulacja powietrza w pomieszczeniu. Bez przeciągów. W 14 tygodniu zaniosłam je do kurnika. Tydzień wcześniej zaczęłam mieszać paszę kupną z tą co mam na gospodarstwie. Kurki mają się bardzo dobrze. Najważniejszą rzeczą jest szczepienie w pierwszej dobie po wykluciu. Możesz to zrobić sam lub wezwać weterynarza.
Życzę powodzenia i udanych lęgów. Pozdrawiam serdecznie.
Trzeba poczekać aż kurczak po wykluciu obeschnie

Potem wziąść go dać mu gotowane żółtko i przygotowaną letnią wodę

Jak chcesz zostawić z kwoką to bedzie lepiej ona ich będzie uczyć
A jak pod lampą to pod tak zwaną kwokę najlepiej i dostosować trzeba wysokość do temperatury na dworze
Mi ostatnio uciekły 2 kurczęta
Jeżeli mam być szczery to nie zależy mi na wygraniu tego konkursu, ale postaram się ci pomóc. (U mnie w tym roku narazie 100% kurczat przeżyło A dokładnie 22 na 22) po pierwsze to jak dla mnie bardzo glupio robisz z dokładaniem jajek, najlepiej zebrać jajka np 12 i dopiero w jeden dzień wsadzić je pod kwoke, po drugie najlepiej jeżeli Kurczeta wychowuje kwoka i najlepiej jeśli jest to poza innymi dorosłymi kurami. Kurczeta najlepiej jak trzymać z kwoka i wpuścić je na wybieg dla dorosłych kiedy już nie będą miały możliwości przejścia przez siatkę na drugą stronę ( takie średnie Kurczeta wbrew pozorom łatwo złapać jest przez drapieżniki kiedy oddalaja się za ogrodzenie od stada). Następnie co do jedzenia to zbytnio bym nie kompinowal, pasza starter i resztki po obiedzie (gdzie jest wszystko warzywa białko i witaminy), ewentualnie można ugotować im np kaszy. Co do lampy to raczej ci nie pomogę bo nie jestem zwolennikiem takiego wychowywania, Kurczeta wychowywane przez kwoke wiele więcej się nauczą i później to zaplusuje
Dla czego zabierasz kurczaki pod lampę. Najlepiej wychowują się z kwoką. Nawet wykute w wylęgarce jak jest kwoką to można położyć i osobno trzymać.
Kurczaką odrazu po wylęgnięciu można dać im paszę dla kurcząt albo jajko
po wykluciu piskląt bez kwoki najlepiej je dać do inkubatora na pewien okres lub pod pod lampe grzewczą tylko nie za dużo lampy jak kurczaki zgubią meszek lub wcześniej to możesz je puszczać na trawe tylko gdzieś gdzie nie ucieknom przez dziury lub możesz je odrodzić i podrzucaj im jakieś witaminy owoce warzywa makaron i jak będą dość duże daj im grzedę żeby się uczyły na niej spać tylko nie wpuszczaj je jeszcze do sirek bo mogą je zadziubać jak już będą odpowiedniego wzrostu to możesz wpuszczć je na teren sirek ale obserwuj je a potem zostaw je chwile i zaraz wróć jak będą je dziobać to jeszcze nie ten moment a jak nie to wpuszcaj je tak aż w końcu je tam zostawisz i będą razem😉
Spoko filmik
Zaruwka Kwoka
1Jak kurczaki się klują nie wyjmuj ich spod kury dopóki nie będą całe suche.
2Nie pomagaj kurczakom się wykluwać bo muszą wykluć się same.
3Jak się wyklują dawaj przegotowaną wodę i ugotowane żółtko
4Jak coś to kup lampę z lepszej firmy po te najtańsze po jakimś czasie lubią pękać.
Gdzie kupiłeś silki?
Kurczaki trzymaj pod lampą,, kwoką " ale nie może ich za mocno, grzać
Pomagaj tylko w sytuacji, kiedy nie ma absolutnie innego wyjścia. Niektóre pisklęta mogą mieć kłopot z wydostaniem się ze skorupki, jeśli jej ścianki są wyjątkowo grube, inne z kolei mogą mieć jakąś wadę genetyczną, która spowoduje osłabienie lub nawet deformację. To bardzo ważne by pisklątko miało odpowiedni dużo czasu do wchłonięcia żółtka. Dopiero wtedy zamknięte zostaną wszystkie bariery między pisklęciem a jajem i jest to niezbędne, aby pisklę mogło się przygotować do ostatecznego wyklucia.Kurczaki potrzebują zbalansowanej diety złożonej z białka, węglowodanów, witamin i minerałów. Białko jest szczególnie ważne dla młodych kurczaków i przy składaniu jaj. Nioski przestaną składac jaja gdy będą miały za mało białka.
Pasze różnią się ze względu na wiek zwierzęcia:
-Pisklę - od momentu wyklucia do 5 tygodnia życia włącznie, będziesz musiał podawać pisklakom specjalną dla nich karmę. Powinna się ona składać w około 19% z białka i powinna mieć atest, że jest bezpieczna dla piskląt.
-Młoda kura - od 6 do 18 tygodnia włącznie, kurczaki rosną w niebywałym tempie, dlatego potrzebują paszy, która im w tym pomoże. Taka pasza powinna zawierać ok. 15-16% białka.

Kura nioska - od momentu, w którym kura zaczyna znosić jaja, będzie potrzebowała specjalnej kompozycji paszowej. Taka pasza zawiera zwyczajowo ok. 15-17% białka i pomoże kurze regularnie składać jaja.
Tu porada odnośnie paro dniowych kurcząt. Kurczaki powinny mieć stały dostęp do pożywienia w ciągu dnia. Kura zje wtedy, gdy będzie czuła taką potrzebę i do kurnika powinna iść z pełnym wolem po to, by móc następnego ranka złożyć jajo. (Ciekawostka)W pełni rozwinięty kurczak zjada ok. 120 g. paszy dziennie.
Kurczaki muszą połykać małe kamienie po to, by pomagały im trawić. Kurczaki nie mają zębów, więc muszą połykać w całości to, co jedzą. Żwirek, który połykają, wędruje do żołądka mięśniowego (mielca), aby rozcierać jedzenie na papkę.
Żwirek z morskich skorupiaków jest nawet lepszy od niż kamyki, dlatego że jest doskonałym źródłem wapnia, którego kurczaki potrzebują. Na taki żwirek można kupic osobny pojemnik.
W ciągu pierwszych dwóch dni optymalna temperatura do odchowywania młodych kurcząt powinna wynosić 32o C. W kolejnych siedmiu dniach należy ją obniżyć do 30o C, a później stopniowo zmniejszać o 1 stopień, aż do uzyskania 18-20o C. To pozwala kurczakom przygotowac się do środowiska. Po ok. 3 tygodniach odchowywania należy zaciągnąć opinii weterynarza. Poza tym, aby zapobiec chorobom do wody pitnej można dodać małą ilość błękitu metylowego, preparatu Galinicine (5g na 2l wody) lub Adevit. Dodatkowo można podac czarny pieprz z masłem.
W pierwszych ciągu 24 godzin od momentu wyklucia, pisklętom nie podaje pokarmu ani wody, gdyż funkcjonują one jeszcze wtedy na wartościach odżywczych czerpanych z żółtka. Kurczaki zaczynają normalnie jeść od drugiego dnia życia. Woda, którą będziemy podawać kurczakom powinna być świeża i czysta oraz mieć temperaturę ok. 20oC.

Pierwszy pokarm, który dostaną powinien składać się z:
- żółtka jajka ugotowanego na twardo,
- słodkiego sera,
- kwaśnego mleka,
- 25 - 40% kukurydzy i 20 - 25% pszenicy.

Uwaga! Nie należy karmić kurcząt skorupami z ich własnych jaj. Istnieje ryzyko zachorowania.

W ciągu pierwszego tygodnia, młode powinny otrzymywać pokarm w skład którego wchodzą:
- sproszkowane mieszanki zbożowe,
- marchewki i dobrze posiekana zielenina (pokarm soczysty),
- produkty mineralne bogate w wapń,
- drożdże.
Od 7 do 90 dnia życia, kurczakom podajemy:
- zielonki (powinna stanowić 25 - 30% racji żywieniowej),
- mączki (10 - 12% racji żywieniowej, od 30-stego dnia życia),
- ziarna zbóż mielone (po upływie 3 tygodni),
- ziarna kukurydzy (od 30-stego dnia życia).

Częstotliwość podawania pokarmu zależna jest wieku piskląt:
• 1-7 dni co 2 godziny
• 10-40 dni co 5-6 razy dziennie
• 40-90 dni 4-5 razy dziennie
No to opowiem na swoim przykładzie (pisklęta brahmy) najlepiej nie cudować z gotowaniem jajek czy pokrzywą, tylko kupić pasze dla piskląt no i podawać im zwykłą wodę przez pierwsze trzy cztery dni, fajnie żeby były w jakimś spokojnym miejscu gdzie nie wieje wiatr no i były pod kwoką lampą na zwykłej słomie, po tych kilku dniach jeśli będzie w miarę pogoda to w ciągu dnia przenieś je na dwór w trawke powybierają tam najcenniejsze witaminy a na wieczór spowrotem pod lampę, z czasem jak podrosną nabiorą lepszego upierzenia, jak będą miały dwa miesiące weź im tylko doświetlaj żarówką w kurniku będą miały trochę ciepła co ułatwi im coraz zimniejsze noce które się zbliżają :)
Kurczaki najlepiej trzymać oddzielnie od reszty kur i dawać picie z witaminami i specjalną pasze dla kurcząt. I najlepiej w ciepłym miejscu .